Skip to content

643 Atlantic Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1919

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Feb 2, 2011

Property Information

Block277
Lot11
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-V-CL-DG-1U
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage1,434
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,800
48%
Improvement Value:$115,200
52%
Total Assessment$221,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,668+3.2%
2024$6,459+1.1%
2023$6,390+0.0%
2022$6,388-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$85,000

From:

To:

Sq Ft1,434DeedBook 6239, Page 690Recorded3/15/2011

Property Sale

Sale
$137,000

From:

To:

Recorded4/10/2002

Property Built

Built

Year Built: 1919