Skip to content

447 Hall Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1919

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Oct 28, 2019

Property Information

Block279
Lot14
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage1,155
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,400
63%
Improvement Value:$65,400
37%
Total Assessment$176,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,334+0.2%
2024$5,323+1.1%
2023$5,267+0.0%
2022$5,265-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft1,155DeedBook 17697, Page 126Recorded11/21/2019

Property Built

Built

Year Built: 1919