Skip to content

597 Cornell St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1949

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 22, 2019

Property Information

Block279
Lot9
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage1,201
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$117,200
59%
Improvement Value:$81,400
41%
Total Assessment$198,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,992+0.2%
2024$5,980+1.1%
2023$5,916+0.0%
2022$5,914-0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1949