Skip to content

386 Lawrie St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1929

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Mar 10, 2003

Property Information

Block205
Lot41
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5S-V-CC-1U
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage1,180
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,400
49%
Improvement Value:$100,200
51%
Total Assessment$196,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,931+0.2%
2024$5,920+1.1%
2023$5,857+0.0%
2022$5,855-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,180DeedBook 5170, Page 867Recorded4/28/2003

Property Built

Built

Year Built: 1929