Skip to content

457 Hall Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1919

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Aug 31, 2000

Property Information

Block279
Lot19
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-V-CL-2U-DG
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage1,808
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,000
48%
Improvement Value:$133,300
52%
Total Assessment$256,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,733+0.2%
2024$7,717+14.6%
2023$6,733+0.0%
2022$6,730-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,808DeedBook 4832, Page 6Recorded10/10/2000

Property Sale

Sale
$55,000

From:

To:

Recorded5/11/2000

Property Sale

Sale
$85,000

From:

To:

Recorded5/11/2000

Property Built

Built

Year Built: 1919