Skip to content

534 Compton AvePerth Amboy, NJ 08861

Last Sale Date
Jan 8, 2024

Property Information

Block285
Lot13
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionPARKING LOT
Dwellings1
ZoningC-1
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
95%
Improvement Value:$8,000
5%
Total Assessment$158,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,767+0.2%
2024$4,757+1.1%
2023$4,707+0.0%
2022$4,705-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0