Skip to content

560 Compton Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1919

Last Sale Price
$184,000
Last Sale Date
Sep 22, 2000

Property Information

Block285
Lot1
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SB2G
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage2,434
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,400
36%
Improvement Value:$200,200
64%
Total Assessment$311,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,401+0.2%
2024$9,382+1.1%
2023$9,283+0.0%
2022$9,279-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$184,000

From:

To:

Sq Ft2,434DeedBook 4831, Page 788Recorded10/6/2000

Property Built

Built

Year Built: 1919