Skip to content

632 Carlock Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1929

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 17, 2009

Property Information

Block295
Lot39
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-F-R-DG-1U
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,065
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,000
54%
Improvement Value:$105,200
46%
Total Assessment$228,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,885+0.2%
2024$6,871+15.3%
2023$5,958+0.0%
2022$5,956-0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1929