Skip to content

624 Carlock Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1929

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 28, 2004

Property Information

Block295
Lot43
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SF3G
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage1,638
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,000
41%
Improvement Value:$179,400
59%
Total Assessment$302,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,123+0.2%
2024$9,105+1.1%
2023$9,009+0.0%
2022$9,005-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

DeedBook 5168, Page 337Recorded8/9/2003

Property Built

Built

Year Built: 1929