Skip to content

618-620 Carlock Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1929

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 20, 2017

Property Information

Block295
Lot45
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-V-CL-2U
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage2,049
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,000
37%
Improvement Value:$205,800
63%
Total Assessment$328,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,920+0.2%
2024$9,900+2.2%
2023$9,688+0.0%
2022$9,684-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$230,000

From:

To:

DeedBook 5295, Page 548Recorded3/24/2004

Property Sale

SaleMulti
$160,000

From:

To:

DeedBook 4751, Page 895Recorded3/6/2000

Property Built

Built

Year Built: 1929