Skip to content

163 High St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1894

Last Sale Date
Dec 26, 2024

Property Information

Block29
Lot1
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description2.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$199,200
49%
Improvement Value:$207,000
51%
Total Assessment$406,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$11,981+1.1%
2023$11,851+0.0%
2022$11,847-0.4%
2021$11,891-1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1894