Skip to content

169 High St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1894

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Sep 25, 2019

Property Information

Block29
Lot3
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description2SF/3G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,136
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,200
50%
Improvement Value:$168,000
50%
Total Assessment$335,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,113+0.2%
2024$10,093+1.1%
2023$9,986+0.0%
2022$9,982-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft2,136DeedBook 17662, Page 1670Recorded10/24/2019

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

DeedBook 4530, Page 270Recorded8/18/1998

Property Built

Built

Year Built: 1894