Skip to content

192 Kearny Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1914

Last Sale Price
$302,000
Last Sale Date
Nov 18, 2008

Property Information

Block29
Lot13
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page10

Building Details

Building Class18
Description2SF}2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,138
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,200
46%
Improvement Value:$156,500
54%
Total Assessment$290,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,770+0.2%
2024$8,753+1.1%
2023$8,660+0.0%
2022$8,657-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$302,000

From:

To:

Sq Ft2,138DeedBook 6005, Page 666Recorded11/25/2008

Property Sale

Sale
$303,000

From:

To:

Sq Ft2,138DeedBook 5897, Page 280Recorded12/3/2007

Property Sale

Sale
$214,000

From:

To:

Recorded8/26/2002

Property Sale

Sale
$214,000
DeedBook 5084, Page 531

Property Built

Built

Year Built: 1914