Skip to content

75 Lewis St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1919

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Jul 28, 1993

Property Information

Block2
Lot1.05
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page2

Building Details

Building Class17
Description2.5S-B-SD-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,872
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$88,500
39%
Improvement Value:$136,200
61%
Total Assessment$224,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,732+0.2%
2024$5,721+1.1%
2023$5,660+0.0%
2022$5,658-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$95,000

To:

Sq Ft1,872DeedBook 4080, Page 543

Property Built

Built

Year Built: 1919