Skip to content

705 Colgate Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1942

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 22, 2003

Property Information

Block301
Lot19
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SB&1G
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage966
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,900
51%
Improvement Value:$83,800
49%
Total Assessment$170,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,900+0.2%
2024$4,890+1.1%
2023$4,835+0.0%
2022$4,833-0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1942