Skip to content

719 Colgate Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1942

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Nov 9, 2000

Property Information

Block301
Lot26
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-B-CL-DG-1U
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage924
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,900
52%
Improvement Value:$80,300
48%
Total Assessment$167,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,044+0.2%
2024$5,034+35.2%
2023$3,724+0.0%
2022$3,723-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000

From:

To:

Sq Ft924DeedBook 4861, Page 5Recorded1/2/2001

Property Built

Built

Year Built: 1942