Skip to content

698 Carlock Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1942

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 5, 2004

Property Information

Block301
Lot47
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SB
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage784
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,900
57%
Improvement Value:$66,100
43%
Total Assessment$153,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,616+0.2%
2024$4,607+1.1%
2023$4,558+0.0%
2022$4,556-0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1942