Skip to content

696 Colgate Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1929

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Feb 28, 2001

Property Information

Block302
Lot39
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5S-A-CC-1U
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,545
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,000
46%
Improvement Value:$144,300
54%
Total Assessment$267,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,064+0.2%
2024$8,048+1.1%
2023$7,963+0.0%
2022$7,960-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft1,545DeedBook 4887, Page 639Recorded3/12/2001

Property Sale

SaleMulti
$105,000

From:

To:

DeedBook 4364, Page 559Recorded10/24/1996

Property Built

Built

Year Built: 1929