Skip to content

700 Raritan Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1919

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Aug 1, 2014

Property Information

Block303
Lot31
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-A-R-DG-1U
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,320
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,000
52%
Improvement Value:$113,800
48%
Total Assessment$234,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,084+0.2%
2024$7,070+1.1%
2023$6,995+0.0%
2022$6,992-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft1,320DeedBook 6605, Page 170Recorded8/26/2014

Property Sale

SaleMulti
$99,000

From:

To:

DeedBook 4460, Page 490Recorded7/22/1999

Property Sale

SaleMulti
$110,819

From:

To:

DeedBook 4514, Page 611Recorded7/9/1998

Property Sale

SaleMulti
$58,000

From:

To:

DeedBook 4409, Page 202Recorded5/12/1997

Property Built

Built

Year Built: 1919