Skip to content

700 Hanson Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1954

Last Sale Price
$358,000
Last Sale Date
Jan 31, 2020

Property Information

Block304
Lot26
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-B-R-DG-1U
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,458
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,000
40%
Improvement Value:$184,700
60%
Total Assessment$307,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,283+0.2%
2024$9,265+1.1%
2023$9,166+18.4%
2022$7,743-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$358,000

From:

To:

Sq Ft1,458DeedBook 17772, Page 1297Recorded2/4/2020

Property Sale

SaleMulti
$360,000

From:

To:

Sq Ft1,458DeedBook 5931, Page 410Recorded3/31/2008

Property Sale

SaleMulti
$134,000

From:

To:

DeedBook 5365, Page 517Recorded8/4/2004

Property Sale

SaleMulti
$190,000

From:

To:

DeedBook 4991, Page 158Recorded12/12/2001

Property Built

Built

Year Built: 1954