Skip to content

693 Lee St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1924

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Mar 21, 2022

Property Information

Block304
Lot10
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-V-CL-DG-1U
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage2,556
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,800
36%
Improvement Value:$229,600
64%
Total Assessment$358,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,813+0.2%
2024$10,791+1.1%
2023$10,677+0.0%
2022$10,673-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000

From:

To:

Sq Ft2,556DeedBook 18880, Page 780Recorded3/30/2022

Property Sale

SaleMulti
$240,000

To:

DeedBook 5800, Page 32

Property Built

Built

Year Built: 1924