Skip to content

723 Hommann Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1919

Last Sale Price
$97,000
Last Sale Date
Dec 20, 1993

Property Information

Block306
Lot4
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage866
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,000
64%
Improvement Value:$68,100
36%
Total Assessment$191,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,765+0.2%
2024$5,754+1.1%
2023$5,693+0.0%
2022$5,691-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$97,000

From:

To:

Sq Ft866DeedBook 4116, Page 671Recorded12/27/1993

Property Built

Built

Year Built: 1919