Skip to content

587 Krochmally Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1942

Last Sale Price
$249,000
Last Sale Date
Jul 28, 2005

Property Information

Block306
Lot9
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5S-A-CC-1U
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,104
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,200
56%
Improvement Value:$91,500
44%
Total Assessment$209,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,327+0.2%
2024$6,314+1.1%
2023$6,247+0.0%
2022$6,245-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$249,000

From:

To:

Sq Ft1,104DeedBook 5639, Page 347Recorded3/8/2006

Property Built

Built

Year Built: 1942