Skip to content

297 Keene St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1924

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 25, 2019

Property Information

Block366
Lot8
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1SF&B
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage720
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,800
57%
Improvement Value:$66,700
43%
Total Assessment$156,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,722+0.2%
2024$4,712+1.1%
2023$4,662+0.0%
2022$4,661-0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

Sq Ft720Recorded3/5/2010

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 6137, Page 695

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

DeedBook 5369, Page 279Recorded8/13/2004

Property Built

Built

Year Built: 1924