Skip to content

700 Mary St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1950

Last Sale Price
$155,250
Last Sale Date
Jul 31, 2012

Property Information

Block314
Lot14
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5S-V-CC-1U
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,460
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,000
53%
Improvement Value:$109,800
47%
Total Assessment$232,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,024+0.2%
2024$7,010+1.1%
2023$6,935+0.0%
2022$6,933-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$155,250

From:

To:

Sq Ft1,460DeedBook 6381, Page 127Recorded8/30/2012

Property Built

Built

Year Built: 1950