Skip to content

502 Harrington St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1909

Last Sale Price
$226,600
Last Sale Date
Dec 12, 2008

Property Information

Block314
Lot3
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SF1G
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage1,920
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,400
44%
Improvement Value:$141,700
56%
Total Assessment$253,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,636+0.2%
2024$7,621+1.1%
2023$7,540+0.0%
2022$7,537-0.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$226,600

From:

To:

Sq Ft1,920DeedBook 6018, Page 107Recorded1/12/2009

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft1,920DeedBook 5784, Page 258Recorded2/13/2007

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

DeedBook 5079, Page 591Recorded8/10/2002

Property Sale

Sale
$24,000

From:

To:

DeedBook 4176, Page 681Recorded8/22/1994

Property Built

Built

Year Built: 1909