Skip to content

686 Mary St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 6, 2013

Property Information

Block314
Lot8
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5S-A-CC-1U-DG
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,152
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,000
60%
Improvement Value:$82,000
40%
Total Assessment$205,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,185+0.2%
2024$6,173+1.1%
2023$6,107+0.0%
2022$6,105-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 6496, Page 412Recorded9/19/2013

Property Built

Built

Year Built: 1953