Skip to content

705 Donald Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1957

Last Sale Price
$274,000
Last Sale Date
Jul 9, 2019

Property Information

Block316
Lot21
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5S-A-CC-2DG
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,420
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,000
50%
Improvement Value:$122,700
50%
Total Assessment$245,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,413+0.2%
2024$7,398+1.1%
2023$7,319+0.0%
2022$7,317+4.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$274,000

From:

To:

Sq Ft1,420DeedBook 17554, Page 791Recorded7/15/2019

Property Built

Built

Year Built: 1957