Skip to content

726 Convery Blvd.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1899

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Dec 23, 1999

Property Information

Block317
Lot30
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5SF4G
Dwellings1
ZoningC-1
Sq Footage748
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$88,200
51%
Improvement Value:$86,300
49%
Total Assessment$174,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,265+0.2%
2024$5,254+1.1%
2023$5,198+0.0%
2022$5,197-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$45,000

From:

To:

DeedBook 4287, Page 623Recorded11/30/1995

Property Built

Built

Year Built: 1899