Skip to content

761 Mary St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1919

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 30, 2021

Property Information

Block318
Lot23
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SF2G
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage2,439
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,000
49%
Improvement Value:$149,000
51%
Total Assessment$295,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,900+0.2%
2024$8,882+1.1%
2023$8,788+0.0%
2022$8,785-0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$92,106

From:

To:

Sq Ft2,439DeedBook 7032, Page 112Recorded8/29/2017

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft2,439DeedBook 6621, Page 438Recorded10/7/2014

Property Sale

SaleMulti
$105,000

To:

DeedBook 6384, Page 396

Property Built

Built

Year Built: 1919