Skip to content

720 Donald Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Vacant Land

Last Sale Price
$635,000
Last Sale Date
Jan 25, 2026

Property Information

Block318
Lot46

Dwellings---
ZoningR-50
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,700
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$55,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,680+0.2%
2024$1,677+1.1%
2023$1,659+0.0%
2022$1,659-0.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$635,000

To:

DeedBook 19951, Page 1630

Property Sale

Sale
$165,000

To:

DeedBook 19662, Page 1314

Property Sale

Sale
$40,000

To:

DeedBook 19040, Page 1072Recorded9/19/2022

Property Sale

Sale
$4,200

From:

To:

DeedBook 5098, Page 217Recorded10/3/2002