Skip to content

380 Paderewski Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 25, 1998

Property Information

Block328
Lot7
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-V-CL-2U
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage1,536
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,000
48%
Improvement Value:$136,700
52%
Total Assessment$264,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,986+0.2%
2024$7,970+1.1%
2023$7,885+0.0%
2022$7,883-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$123,000

From:

To:

DeedBook 4055, Page 738Recorded4/23/1993

Property Built

Built

Year Built: 1940