Skip to content

364 Paderewski Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1940

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Oct 31, 2018

Property Information

Block328
Lot15
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-V-CL-DG-2U
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage1,712
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,000
43%
Improvement Value:$169,700
57%
Total Assessment$297,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,982+0.2%
2024$8,964+1.1%
2023$8,868+0.0%
2022$8,866-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,712DeedBook 17372, Page 371Recorded12/11/2018

Property Sale

SaleMulti
$205,000

From:

To:

DeedBook 5128, Page 515Recorded12/27/2002

Property Built

Built

Year Built: 1940