Skip to content

677 Johnstone St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1929

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Apr 19, 2000

Property Information

Block330
Lot15
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,460
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,400
52%
Improvement Value:$94,700
48%
Total Assessment$196,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,666+0.2%
2024$5,655+1.1%
2023$5,592+0.0%
2022$5,590-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000

From:

To:

Sq Ft1,460DeedBook 4770, Page 173Recorded4/27/2000

Property Built

Built

Year Built: 1929