Skip to content

654 Jacques St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1929

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
May 24, 1993

Property Information

Block331
Lot1
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description1SF1G
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage1,132
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,000
53%
Improvement Value:$100,200
47%
Total Assessment$213,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,432+0.2%
2024$6,419+1.1%
2023$6,351+0.0%
2022$6,349-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000

From:

To:

Sq Ft1,132DeedBook 4063, Page 818Recorded6/3/1993

Property Built

Built

Year Built: 1929