Skip to content

336 Arnold Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1929

Last Sale Date
Jul 18, 2018

Property Information

Block331
Lot11
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage698
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,400
62%
Improvement Value:$62,300
38%
Total Assessment$163,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,939+0.2%
2024$4,929+1.1%
2023$4,877+0.0%
2022$4,875-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1929