Skip to content

346 Arnold Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1929

Last Sale Price
$74,900
Last Sale Date
Aug 29, 2000

Property Information

Block331
Lot6
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description1.5SF
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage1,400
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,400
44%
Improvement Value:$131,500
56%
Total Assessment$232,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,027+0.2%
2024$7,013+1.1%
2023$6,938+0.0%
2022$6,936-0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$74,900

From:

To:

Sq Ft1,400DeedBook 4827, Page 475Recorded9/22/2000

Property Sale

Sale
$99,000

From:

To:

DeedBook 3841, Page 893Recorded3/9/1990

Property Sale

Sale
$95,000

From:

To:

DeedBook 3813, Page 814Recorded10/18/1989

Property Built

Built

Year Built: 1929