Skip to content

640 Johnstone St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1929

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Jan 6, 2014

Property Information

Block333
Lot32
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-B-CL-2U
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage1,806
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,400
38%
Improvement Value:$164,900
62%
Total Assessment$266,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,034+0.2%
2024$8,018+1.1%
2023$7,933+0.0%
2022$7,930-0.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,806DeedBook 6536, Page 285Recorded1/14/2014

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft1,806DeedBook 6299, Page 563Recorded11/4/2011

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

DeedBook 5034, Page 202Recorded4/10/2002

Property Sale

Sale
$144,900

From:

To:

DeedBook 4742, Page 376Recorded2/7/2000

Property Sale

Sale
$67,000

From:

To:

DeedBook 4260, Page 374Recorded8/14/1995

Property Built

Built

Year Built: 1929