Skip to content

310 Hall Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1929

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Apr 25, 2012

Property Information

Block333
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,170
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,400
53%
Improvement Value:$90,100
47%
Total Assessment$191,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,778+0.2%
2024$5,766+1.1%
2023$5,705+0.0%
2022$5,703-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

Sq Ft1,170DeedBook 6347, Page 556Recorded5/9/2012

Property Built

Built

Year Built: 1929