Skip to content

682 Penn St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1929

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Sep 28, 2021

Property Information

Block338
Lot9
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-1U
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage650
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,400
67%
Improvement Value:$49,800
33%
Total Assessment$151,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,562+0.2%
2024$4,553+5.4%
2023$4,320+0.0%
2022$4,318-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft650DeedBook 18777, Page 1048Recorded1/7/2022

Property Sale

Sale
$62,000

From:

To:

Sq Ft650DeedBook 6484, Page 49Recorded8/21/2013

Property Sale

Sale
$25,000

From:

To:

Sq Ft650DeedBook 6265, Page 693Recorded6/27/2011

Property Sale

Sale
$45,000

From:

To:

Sq Ft650DeedBook 5978, Page 499Recorded8/26/2008

Property Built

Built

Year Built: 1929