Skip to content

675 West Side Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1909

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
May 29, 2021

Property Information

Block338
Lot2
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5S-F-CC-1U-DG
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,307
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,400
53%
Improvement Value:$102,700
47%
Total Assessment$217,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,550+0.2%
2024$6,537+1.1%
2023$6,467+0.0%
2022$6,465-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,307DeedBook 18515, Page 547Recorded6/30/2021

Property Sale

Sale
$136,000

From:

To:

Sq Ft1,307DeedBook 17347, Page 794Recorded11/9/2018

Property Built

Built

Year Built: 1909