Skip to content

301 Grove St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1924

Last Sale Price
$161,999
Last Sale Date
Dec 16, 2016

Property Information

Block417
Lot25
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1SB1G
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage646
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,400
57%
Improvement Value:$66,700
43%
Total Assessment$154,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,649+0.2%
2024$4,640+1.1%
2023$4,591+0.0%
2022$4,589-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$161,999

From:

To:

Sq Ft646DeedBook 6960, Page 855Recorded4/3/2017

Property Built

Built

Year Built: 1924