Skip to content

173 Brighton Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1901

Last Sale Price
$144,200
Last Sale Date
May 28, 2003

Property Information

Block33
Lot13
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,393
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,800
37%
Improvement Value:$153,900
63%
Total Assessment$243,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,352+0.2%
2024$7,338+1.1%
2023$7,260+0.0%
2022$7,257-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$144,200

From:

To:

Sq Ft1,393DeedBook 5197, Page 829Recorded6/26/2003

Property Sale

Sale
$3,670

From:

To:

Recorded2/18/1998

Property Built

Built

Year Built: 1901