Skip to content

159 Brighton Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1908

Last Sale Price
$56,605
Last Sale Date
Nov 18, 2004

Property Information

Block33
Lot7
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page10

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,030
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,600
33%
Improvement Value:$188,100
67%
Total Assessment$280,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,469+0.2%
2024$8,452+1.1%
2023$8,362+0.0%
2022$8,359-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$56,605

From:

To:

Sq Ft2,030DeedBook 5430, Page 674Recorded12/27/2004

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

DeedBook 3921, Page 15Recorded7/8/1991

Property Built

Built

Year Built: 1908