Skip to content

149 Brighton Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1912

Last Sale Price
$128,726
Last Sale Date
Oct 4, 2018

Property Information

Block33
Lot2
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page10

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,011
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,700
26%
Improvement Value:$232,600
74%
Total Assessment$315,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,513+0.2%
2024$9,494+1.1%
2023$9,393+0.0%
2022$9,390-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$128,726

From:

To:

Sq Ft3,011DeedBook 17332, Page 1460Recorded10/25/2018

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

DeedBook 5033, Page 503Recorded4/9/2002

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

DeedBook 4270, Page 843Recorded9/25/1995

Property Built

Built

Year Built: 1912