Skip to content

752 Cortlandt St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1909

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Apr 4, 2014

Property Information

Block362
Lot35
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-B-CL-2U
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage1,320
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,400
36%
Improvement Value:$133,100
64%
Total Assessment$209,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,321+0.2%
2024$6,308+21.0%
2023$5,213+0.0%
2022$5,212-0.4%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

Sq Ft1,320DeedBook 6566, Page 255Recorded5/2/2014

Property Sale

Sale
$83,500

From:

To:

Sq Ft1,320DeedBook 6260, Page 461Recorded6/7/2011

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

DeedBook 5521, Page 798Recorded7/20/2005

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5235, Page 731

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5115, Page 133

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Recorded11/21/2002

Property Built

Built

Year Built: 1909