Skip to content

659 Charles St.(Block 346 Lot 18)Perth Amboy, NJ 08861

Built 1919

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 28, 2019

Property Information

Block346
Lot18
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S 1/2 EXEMPT
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage1,816
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,200
33%
Improvement Value:$76,800
67%
Total Assessment$115,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,470+0.2%
2024$3,463-49.5%
2023$6,852+0.0%
2022$6,849-0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1919