Skip to content

218 Hall Ave.

Perth Amboy, NJ 08861

Built 1899

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 14, 2023

Property Information

Block346
Lot2
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage1,722
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$73,900
34%
Improvement Value:$142,700
66%
Total Assessment$216,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,215+0.2%
2024$6,203+1.1%
2023$6,137+0.0%
2022$6,135-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$95,000

To:

DeedBook 4933, Page 34

Property Built

Built

Year Built: 1899