Skip to content

679 Elizabeth St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1909

Last Sale Price
$186,000
Last Sale Date
Jun 28, 2002

Property Information

Block348
Lot7
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage1,476
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,400
37%
Improvement Value:$131,900
63%
Total Assessment$208,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,284+0.2%
2024$6,272+1.1%
2023$6,205+0.0%
2022$6,203-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$186,000

From:

To:

Sq Ft1,476DeedBook 5075, Page 672Recorded8/2/2002

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

DeedBook 4913, Page 547Recorded6/6/2001

Property Built

Built

Year Built: 1909