Skip to content

683 Elizabeth St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1919

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 26, 2016

Property Information

Block348
Lot9
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-A-CL-2U
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage1,992
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,400
31%
Improvement Value:$167,400
69%
Total Assessment$243,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,105+0.2%
2024$7,091+1.1%
2023$7,013+0.0%
2022$7,010-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$155,900

From:

To:

DeedBook 4803, Page 506Recorded7/26/2000

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 3727, Page 737

Property Built

Built

Year Built: 1919